Bye Bye Smartphone

6/05/2014 5:13 dop. Vystavil Romana Švachová
Docela zajímavý článek nedávno vyšel na iDNES.cz o virálním videu Garyho Turka, ve kterém diváky nabádá, aby odložili telefony a navazovali reálná přátelství namísto těch facebookových. Jelikož o pocitu odtrženosti od zbytku světa navzdory snadnému sdílení informací na Facebooku pojednává i Bye Bye Baby, jedna z našich inscenací, nedalo mi to, aby zde na tento článek i na zmíněné video neupozornila. Zde je odkaz

Co mě osobně zaujalo na tomto videu i ve vztahu ke Švédsku, je postřeh Turka, kdy říká: "I can't stand to hear the silence of a busy community train, where no one wants to talk for the fear of looking insane. We've becoming unsocial and no longer satisfied to engage another and looking to someone's eyes. We're surrounded by children who since they were born have watched us living like robots and they think it's a norm." A vzpomínám na naši lektorku Therés Johansson, která nás na jedné lekci rozdělila do dvojic a zadala nám úkol společně sepsat fiktivní chat na sociální síti, ve kterém první osoba pozve druhou na rande. Popisovala svoji zkušenost ohledně toho, že ve Švédsku není zase tak zvláštní, aby úplně cizí člověk pozval někoho na rande prostřednictvím Facebooku, nebo se s ním seznámil právě na Facebooku (což jsme všichni ve třídě vyhodnotili jako docela zvláštní postup seznamování se, neboť Facebook vnímáme jako prostředek k tomu udržovat už navázané vztahy, ne primárně jako prostředek k navázání nových). Naše lektorka pak mluvila o zdrženlivosti a stydlivosti Švédů v běžném styku a o tom, že sociální síť je mnohdy pohodlnějším řešením. A přece, ve výše zmíněném článku najdete odstavec, ve kterém jsou popisovány výsledky výzkumu během takové obyčejné cesty vlakem. Část cestujících měla za úkol oslovovat ostatní, část nedostala žádné instrukce, část měla za úkol mlčet. Autor článku Pavel Kasík shrnuje výsledky: 

Ti, kteří se "museli" bavit s ostatními pasažéry, hlásili, že si cestu užili nejvíce. Ti, kteří dostali za úkol být zticha, hlásili nejmenší spokojenost. A to navzdory tomu, jestli se jednalo o extroverty nebo introverty.

Takže, článek zakončím obrázkem, který vás třeba pobaví, a třeba se jím v duchu Saturnina můžete sami řídit. 

0 Response to " Bye Bye Smartphone "

Okomentovat