Ze švédského Nummeru: reálný divadelní hejtr?

11/01/2013 4:38 odp. Vystavil Romana Švachová
zdroj: http://www.adlibris.com
O švédském divadle už se nějaký ten pátek píše e-zin www.nummer.se. V roce 2009 pod taktovkou tohoto webového magazínu vyšla jako speciální edice sbírka různých článků, postřehů a fakt uveřejněných už dříve na webu, rok po roku shrnující dění na švédské divadelní scéně, zahrnující konkrétně léta 2000 - 2009. Sbírku 2000-talets första teaterdecennium mám doma a jelikož mě velmi pobavil jistý rozhovor, který se vyskytuje v sekci roku 2008, rozhodla jsem se ho zprostředkovat i českým čtenářům, přeložit ho a uveřejnit zde v plném znění. 


Nummer potkává divadelního hejtra

Text: Maina Arvas 

Může někdo nenávidět divadlo? Nummer přinutil Lindu Börjessonovou, která se sama označuje za "divadelního hejtra", jít na představení To Be Straight with You taneční a divadelní skupiny DV8 Psychical Theatre do stockholmského Domu tance (pozn. překl.: or. Dansens hus i Stockholm). A využil šance trochu poklábosit o scénickém umění před i po představení. 

28. listopadu 2008 
Linda Börjessonová nesnáší divadlo. Je jí 28 let a pracuje jako copywriter v reklamní agentuře ve Stockholmu. Má ráda film, ale když se ocitne v divadelním sále, se zarudlými tvářemi se stydí; divadlo je nekonečně trapné. Navzdory tomu se mi ji podařilo obelhat a potkat se s ní ve foayé Domu tance, abychom šly na hostující představení DV8 Psychical Theatre. 

Co je na tom tak trapného? 
- To předstírání, dospělí si hrají. Na divadle se postaví na podlahu dveře a naráz tam stojí celý dům! Ti, co stojí na jedné straně dveří, neslyší, co ti na druzí říkají, přestože je nedělí ani stěny, ani strop. A jinak ta tichá dohoda mezi herci a diváky. Jo, všemi diváky kromě mě. Je to tak hrozné, Císařovy nové šaty.

Na jakých druzích divadla jsi byla? 
- Na pár v Norrköpingu, když jsem vyrůstala. A když jsem bydlela v Kodani, můj tehdejší přítel měl opravdu hodně rád divadlo a operu. Poslušně jsem s ním chodila do divadla, ale vždycky jsem si myslela, že to bylo afektované a divné. 

Sneseš nějaký žánr, nebo házíš všechny druhy umění do jednoho pytle? 
- Asi mám na mysli mnohem tradičnější divadlo. I když i ty, co se pokouší provokovat - to nejhorší, co znám, jsou herci pokřikující sprostá slova jenom proto, aby viděli, co se stane. Pro mě je divadlo předpotopní druh umění. Jako vývojové stádium filmu. 

Nejsou to taky dospělí, co předstírají?
- Jo, ale to je korigováno a usměrňováno, zapomenu, že předstírají. Divadelní představení je ale tak jasný fejk, že to nemůžu vydržet. A mám dojem, že se musím smát kvůli hercům, když se pokouší být vtipní, oni to přece vidí, když to nedělám! 

Dospělí, kteří před tebou naživo předstírají a zřejmě požadují přímou reakci?
- Jo... I když, o televizním divadle si taky myslím, že je nepříjemné. Něco na tom tónu způsobuje, že mě to nedojme. Když se dívám na film, rozesměju se velmi snadno, ale nikdy z divadelní hry. 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

Teď jsme zhlédly DV8 Psysichal Theatre. Co si o tom myslíš?
- Co si mi nejvíc líbilo, byl spíš tanec než ty hrané scény. Byli to neuvěřitelně schopní tanečníci. Často jsem chtěla říct "sundej ze sebe ten mikrák a jenom tanči", bylo to, jako by je to brzdilo, že musí současně mluvit. 

Co bylo méně dobré?
- Myslím, že je dobré, když se nějaké kousky puzzle vynechají, ale tady toho bylo na mě skoro už příliš, občas šlo řeči jen těžko rozumět. Dost lidí se smálo věcem, o kterých si nemyslím, že byly zábavné. Bylo to trochu užvaněné, přestože to téma bylo zajímavé. 

Sedí ti taneční představení lépe než činohra?
- Jo, tohle je lepší než klasické představení s vymyšleným dějem. Tady to je aktuální téma, staví na rozhovorech se skutečnými lidmi. 

Chceš se i nadále nazývat divadelním hejtrem?
- Pokud se někdo zeptá, řeknu asi, že nemám ráda divadlo... Ale uvidíme za pár dnů, pokud nad tím představením budu dál přemýšlet. Jistým způsobem je to silnější zážitek než jít do kina: budu o tom přece přemýšlet a mluvit s lidmi. 

0 Response to " Ze švédského Nummeru: reálný divadelní hejtr? "

Okomentovat