SveTr na Twitteru i jinde v médiích & Odpověď Björnovi

5/10/2013 2:47 dop. Vystavil Romana Švachová
16. dubna vyšel na webu Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU článek o našem souboru, přečíst si ho můžete zde. Poděkovat za něj musím Kristýně Plešingrové. 

Není to sice článek v tisku a je to vlastně drobnost, ale rovněž o nás napsal jeden z našich švédských diváků a nových kamarádů Björn Fodén na svém Twitteru, a to pár obzvláště milých a vtipných statusů: 

27. Dub. Nyss hemkommen från en 2,5h workshop med 15 tjeckiska skådespelare, ascoola. Mina nya idoler. #SVETR 2. Květ. Blev inbjuden till en spontanmiddag tillsammans med tre svenskar o 15 tjecker, klart man tackar ja! #YOLO #SVETR 2. Květ. Jag ska fan flytta till Tjeckien. Allt är mycket bättre där.

Pro nešvédsky mluvící: Björn píše, že jsme jeho novými idoly a že se bude stěhovat do České republiky, neboť (det sägs att) všechno je tu lepší! 

Ale, ale. Přestože bych tu Björna ráda uvítala, bohužel, nemůžu samozřejmě souhlasit, že všechno je tu lepší. Například si nešlo nevšimnout, jak Švédi chrání svoje životní prostředí. Toto je naše hromadná fotka u jezera Vänern, které je největší zásobárnou pitné vody v Evropě, neboť ho Švédi zachovávají opravdu čisté, přestože je obloženo hned několika maloměsty a hojně na něm funguje lodní turismus:


Je pravda, že alkoholikovi se zde žije podstatně lépe než ve Švédsku. Díky tzv. Systembolaget (jež, pěkně prosím, není to samé co prohibice, jde pouze o vyšší daň pro alkoholové nápoje a vyhranění prodeje ve specializovaných obchodech) zakoupíte ve švédských supermarketech ICA pouze tzv. lättöl (nízkoalkoholické pivo, 2,8%) a některé značky tzv. folköl (3,5%, ve Švédsku mimo jejich vlastní a německé značky také povětšinou Pilsner Urquell a Starobrno). Ani lättöl se neopovažujte jít kupovat jen s klíčky v kapse u tepláků, potřebujete se vždy prokázat legitimací, i kdybyste vypadali na 150 let. Nepijte na veřejnosti, rozhodně ne v blízkosti dětí, a připravte se na to, že ne v každé hospodě si můžete objednat k pití něco jiného než džus nebo vodu. Švédi zkrátka příliš alkohol nepijí a průměrný Čech, který ročně vypije o 70% více alkoholu než průměrný Švéd, zde pravděpodobně bude působit jako alkoholik.

Takže nakoupit basy do zásoby, pořídit si papírové pytlíky a jede se... třeba za Björnem! 

0 Response to " SveTr na Twitteru i jinde v médiích & Odpověď Björnovi "

Okomentovat