Letošní projekt: August Strindberg a Strašidelná sonáta

3/10/2013 12:59 odp. Vystavil Romana Švachová
Co se týkalo projektu na tento rok, bylo vše v našich rukou, jelikož LÄNK byl zaveden jednou za dva roky (je tedy jasné, co budeme dělat příští rok, ostatně jsme se do ročníku 2014 už zapsali a těšíme se dopředu). Bylo nám ale jasně řečeno, že naše vedoucí oboru Alarka Kempe by byla moc ráda, kdybychom nastudovali některou z her velkého švédského klasika Augusta Strindberga, jelikož r. 2012 padlo stoleté výročí jeho smrti, což v divadelním ani literárním světě nebyla událost zrovna malá. A tak jsme se i my rozhodli přidat k vlně umělců vyjadřujících velikánovi uznání a zinscenovat některou z jeho her; proto jsem si o prázdninách vyhradila chvilky, abych se probrala překlady, které u nás byly vydané, a pokud možno našla text, který by odpovídal našemu počtu herců a mým představám. 

Strašidelná sonáta je jeden z mála Strindbergových dramatických textů, které oplývají počtem postav; ostatní jeho komorní dramata sázejí spíše na menší, dusněji vyznívající okruh lidí. Hra je to věru podivná, ve své době si příliš uznání nevysloužila, a ostatně i dnes je s její inscenací tak trochu potíž. Text totiž popírá základní principy klasické výstavby dramatu; třetí dějství není vrcholem děje, ale jakousi demonstrací rozpadu komunikace, děje i dramatu jako takového a vyznívá cíleně do prázdna. Mnoho režisérů, pokud hru inscenují, třetí dějství proto účelně vynechává, přestože je zde uvedeno mnoho myšlenek, které korespondují s předchozím dějem a dotváří ho; nicméně katastrofa nastala už ve druhém dějství...

Sonátu jsem se společně se souborem rozhodla inscenovat, neboť je to výzva. Text mne samotnou bavil číst, přestože není lehký a musela jsem si jej přečíst třikrát, abych mu plně porozuměla. Na samotných zkouškách se toto projevuje: zkoušení není ani tak zábavné, ani zdaleka tak jednoduché, jako bývalo v dobách Bye Bye Baby. Nicméně... máme před sebou pár skvělých ideí a slovy Adama Karáska, představitele hl. role starce Hummela,  jsme rozhodnuti "Strindbergovi natrhnout prdel". Takže nám držte pěsti, ať to vyjde a můžete se na nás dojít podívat - v Brně letos i česky!

Strašidelná sonáta se blíží... Těšte se na verzi plakátu i s časem a místem!

0 Response to " Letošní projekt: August Strindberg a Strašidelná sonáta "

Okomentovat